Щорічно 1-го вересня відзначається свято «День знань». Перший осінній день, коли починається новий навчальний рік у всіх українських школах, середніх і вищих навчальних закладах. Для багатьох з нас це свято залишається хвилюючим і незабутнім, коли ми бачимо наших дітей дорослішими, гордо крокуючими з букетами квітів до школи в нових шкільних формах, з учнівськими ранцями, портфелями, заповненими зошитами, книгами та яскравим шкільним приладдям.

Начальник центра: Юлія Володимирівна Гілевіч.

Юлія Гілевіч, начальник науково-технічного центру підтвердження відповідності, стандартизації та випробувань продукції легкої промисловості і засобів індивідуального захисту ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» про вибір якісної та безпечної продукції шкільного асортименту: шкільної форми, взуття, зошитів шкільних та учнівського ранця.

«Шкільна форма – це спеціальний одяг для дитини, в якому вона перебуває 9 годин і, як мінімум, 5 днів на тиждень»

Безумовно, однією з найбільш важливих покупок для учня - придбання шкільної форми. Шкільна форма – це спеціальний одяг для дитини, в якому вона перебуває 9 годин і, як мінімум, 5 днів на тиждень. Тому основними характеристиками виробу є – гігієнічні, естетичні вимоги, якість, конструкція, відповідність маркування виробу та відповідність застосованих матеріалів. Дотримання цих характеристик забезпечує щоденний комфорт дитини. Адже незручна форма може завдавати школяру дискомфорт, і як наслідок, позначитися на навчанні.

На сьогодні вимоги до шкільної форми регламентуються зокрема наступними  нормативними документами: 

- ДСТУ ГОСТ 25294:2005 "Одяг верхній платяно-блузкового асортименту. Загальні технічні умови", 

- ДСТУ ГОСТ 25295:2005 "Одяг верхній пальтово-костюмного асортименту. Загальні технічні умови", 

- ГОСТ 30327-95 "Сорочки верхние. Общие технические условия",

- ДСТУ ГОСТ 31409:2014 "Вироби трикотажнi верхнi для жінок та дівчат. Загальнi технічні умови", 

- ДСТУ ГОСТ 31410:2014 "Вироби трикотажнi верхнi для чоловіків та хлопчиків. Загальнi технiчнi умови",

- Державні санітарні норми та правила «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги» (Наказ МОЗ України від 29.12.2012  № 1138)

Державні санітарні норми та правила «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги» (Наказ МОЗ України від 29.12.2012  № 1138) встановлюють наступні вимоги щодо безпеки шкільної форми.

Шкільну форму дозволяється виробляти із застосуванням змішаних тканин (з вмістом натурального волокна не менше 50%) - для дітей молодших і середніх класів, штучних волокон - для дітей старших класів. 

Блузки і сорочки для дітей молодших і середніх класів дозволяється виготовляти з використанням натуральних тканин, для дітей старших класів - штучних тканин.

Білизняні вироби для школярів допускається виготовляти з тканин і трикотажних полотен змішаного типу - з натуральних та штучних волокон.

Шкільна форма, взуття, як і будь – який  виріб, призначений для дитини, не повинні мати не притаманного для виробу запаху фарби, хімії чи плісняви! 

До речі:
Досвід роботи з оцінки якості шкільної форми  показав, щонайбільш поширеними дефектами у швейних, трикотажних виробах та взутті, призначених для школи, є:

 • застосування неякісних та небезпечних матеріалів;
 • застосування  матеріалів, які не відповідають маркуванню;
 • порушення технології виготовлення швейних виробів;
 • повна або часткова відсутність маркування на виробах;
 • фальсифікація торгової марки (бренду).

«Що робити? Перш за все, при купівлі шкільного одягу зверніть увагу на маркування, яке міститься на товарному ярлику»

Саме маркування на товарному ярлику обов'язково повинно надавати споживачу наступну інформацію:

 • найменування виробника;
 • його торговий знак;
 • адресу, телефон (в разі відсутності такої інформації повинна бути вказана інформація від продавця продукції;
 • назва продукції (її комплектність), розміри, сировинний склад, застосовані матеріали;
 • позначення нормативного документу, на відповідність якому виготовлена продукція;
 • умови експлуатації та символи щодо догляду;
 • дата виготовлення;
 • за необхідністю попереджувальні надписи.

Обираючи швейні та трикотажні вироби звертайте увагу на товарний ярлик, стрічку із зображенням товарного знаку та контрольну стрічку, які вшиті у боковий шов та всередину горловини спинки, в процесі виготовлення виробу. Відсутність чи невідповідність вказаного маркування свідчить про фальсифікацію продукції  та недобросовісність виробника перед споживачем.

Обираючи взуття, звертайте увагу на наявність інформації про застосовані матеріали у вигляді піктограм, які показують споживачу застосовані матеріали вверху, підкладки та низу взуття.

За Державними санітарними нормами та правилами «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги» (Наказ МОЗ України від 29.12.2012  № 1138) :

 • дитяче взуття повинно мати низький каблук. Висота каблука взуття  для дітей шкільного віку повинна бути до 20-25 мм.
 • у дитячому взутті  п’яточна частина повинна охоплювати п’яту і бути стійкою. У літньому взутті допускається відкрита п’яточна частина за умови її фіксації, забезпечення стійкості стопи під час ходьби та зручного закріплення взуття на нозі.

Гарантійний термін експлуатації для взуття 30 днів, для виробів швейних та трикотажних гарантійний термін необмежений.

«Зошити шкільні та загальні - категорія товарів дитячого асортименту першої необхідності»

Зошити шкільні та загальні призначені для школярів різних вікових категорій. Безпека продукції, передусім, залежить від безпечності сировини та матеріалів з яких виготовлені зошити. Це гігієнічні вимоги, безпечність матеріалів, оптичні, фізико-механічні та фізико-хімічні показники. Показники безпеки, які характеризують готові вироби, повинні відповідати вимогам діючих нормативних документів, невідповідність яким  може призводити до негативного впливу на зір, психологічний статус, працездатність, а також не викликати погіршення здоров’я дітей, зокрема зору. Сторінки в зошиті не повинні бути білосніжними, білість, вища за 88% не дозволена нормативними документами i діючими санітарно-гiгiєнiчними нормами до друкованої продукції для дітей. Такий колір досягається за рахунок оптичних відбілювачів, які є шкідливими для очей дитини і призводять до проблем із зором. Зауважимо, що до 4-го класу половина школярів вже носить окуляри.

«Будьте уважні при виборі шкільних друкованих виробів»

Зошити шкільні та зошити загальні не повинні мати надривів, порізів, забруднень, складок, зморшок, залощених і матових смужок та інших дефектів, що заважають якісній роботі учнів у зошиті.

Зверніть увагу на інтенсивність лініювання графічної сітки, колір, товщину, гладкість застосованого паперу та міцність і безпечність скріплення. Кінці скоб повинні бути загнуті всередину зошита і не повинні бути причиною травматизму. При виборі зошитів зверніть увагу на їх маркування.

Обкладинка повинна бути цупкою, щільною та не бути носієм інформації з агресивною тематикою.

Гарантійний термін експлуатації зошитів шкільних та загальних необмежений.

До речі:

Досвід роботи з оцінки якості зошитів шкільних та загальних показав, що найбільш поширеними дефектами друкованих виробів є:

 • застосування неякісних матеріалів (недопустима білість, непрозорість, гладкість, маса паперу);
 • порушення технології виготовлення (невідповідні лінійні розміри зошитів та лінування, не закріплення металевих скоб, неспівпадіння лініювання на суміжних сторінках);
 • повна або часткова відсутність маркування на виробах.

«Від якості учнівського ранця чи портфеля залежить здоров’я школяра. Світловідбиваючі елементи, вага ранця, наявність ортопедичної спинки – одні із основних вимог до безпечного та якісного товару»

Учнівський ранець повинен мати таку конструкцію, щоб при носінні, він знаходився на спині учня, фіксуючи хребет дитини. Ранець повинен мати жорстку спинку та міцне днище. Жорсткість спинки ранця та її оббивка повинні запобігати тиску вмісту ранця на спину школяра.

Довжина плечового ременя учнівського ранця має бути регульована. Плечові ремені повинні бути не менше 3-х см.

Ширина учнівського ранця неповинна бути більшою за ширину плечей дитини, верхній край - не вище рівня плечей, нижній край - не нижче стегон.

Учнівський ранець повинен мати стійке забарвлення до сухого та мокрого тертя. Для розуміння цього можна використати наступний тест: без натиску протріть поверхню ранця сухою або вологою білою тканиною 2 - 3 рази, якщо слід фарби залишився на тканині – матеріали застосовані для виготовлення учнівського ранця - неякісні.

Маса учнівського ранця має бути не більше 1000 гр.

Всередині учнівського ранця повинні бути кишені, перегородки та вкладиші.

 Окремо хочу підкреслити, що для безпеки школяра на дорозі необхідно купити учнівський ранець зі світловідбиваючими елементами, які мають бути на передніх, бічних поверхнях і верхньому клапані виробу.

Гарантійний термін експлуатації повинен бути не менше 30 днів.

До речі:

Досвід роботи з оцінки якості показав, щонайбільш поширеними дефектами учнівського ранцю чи портфелю є невідповідність:

 • показникам безпеки;
 • конструкції;
 • вимогам до маркування.

Загальна вага підручників із розрахунку на один навчальний день у комплекті з шкільним приладдям, без ваги ранця або портфеля, не повинна перевищувати допустимих гігієнічних норм перенесення учнями ваги на відстань до 3 км, а саме:

I - II класи                 1,5 – 2,0 кг

III – IV класи             2,0 – 2,3 кг

V - VI класи               2,3 – 3,0 кг

VII – VIII класи         3,0 – 3,5 кг

IХ – ХII класи            3,5 – 4,5 кг

З метою  допомогти споживачеві зробити правильний вибір  якісного товару ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРт» запровадив власний Знак відповідності. Наш Знак відповідності свідчить, що продукція перевірена і підтверджена відповідність вимогам чинного законодавства і нормативних документів.

Знак UCSM говорить покупцеві про те, що виріб пройшов випробування в Випробувальній службі ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ», а також було перевірено стан виробництва: наявність кваліфікованого персоналу, необхідного устаткування і т.д. Отримати право маркуватися знаком UCSM може тільки та продукція, яка виробляється серійно і відповідає всім вимогам законодавства України, а також виробництво такої продукції повинно мати сертифіковану систему управління якістю і / або безпекою продукції. Виробник, у свою чергу, маркуючи знаком свою продукцію, запевняє покупця в тому, що його продукція відповідає всім нормам і забезпечує безпеку і належний рівень якості.

Шановні споживачі!

Обов’язково вимагайте документи про якість та безпеку товару. Це сертифікат або декларація про відповідність продукції та гігієнічний висновок про безпеку товару, кожний з яких не замінює іншого. Не забувайте отримувати чек на покупку.

У відповідності до пунктів статті 6 Закону України "Про захист прав споживачів“:

 • споживач має право на належну якість продукції;
 • продавець (виробник, виконавець) зобов’язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також інформацію про цю продукцію;
 • продавець (виробник, виконавець) на вимогу споживача зобов’язаний надати йому документи, які підтверджують належну якість продукції;
 • на товари, що ввозяться на територію України,  повинен бути передбачений законодавством документ, який підтверджує їх належну якість.

Шановні виробники!

ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» найпотужніше підприємство, яке має можливість на міжнародному та європейському рівнях провести оцінку відповідності виробів для дітей та підлітків, засобів індивідуального захисту, неактивних медичних виробів, предметів санітарії і гігієни. У нас  проводяться роботи з сертифікації та випробувань одягу, взуття, галантерейних, перо-пухових виробів, постільної білизни, килимів та іншої продукції легкої промисловості.

Начальник центру: ГІЛЕВІЧ Юлія Володимирівна

Контактні телефони: 526-03-88, 526-04-06.